U fokusu
PRIJAVITE SE ZA STRUČNU OBUKU ZA PROCENITELJE NEPOKRETNOSTI – FEBRUAR 2025
Novi NUPS Seminar 26.2.2025: Budućnost procena nepokretnosti i uticaj E(SG) kriterijuma na vrednost – Filip Leskaroski
NOVO! Možete se prijaviti za pristup NUPS Elektronskom biltenu: „Cena izgradnje građevinskih objekata u Srbiji“
2 NOVA Webinara u okviru programa CPD edukacije NUPS-a
Pristup za članove
NUPS je član:
TEGOVA bilten
Izašli su novi Evropski standardi procene EVS 2025
Nacionalno Udruženje procenitelja Srbije, član evropske organizacije TEGOVA od 2011.godine i jedino ovlašćeno za prevod evropskih standarda procene, objavljuje da su izašli novi Evropski standardi za procenu nepokretnosti EVS 2025 koji su usklađeni sa zakonima EU.
Krzysztof Grzesik, bivši predsednik TEGOVA, i Cédric Perrière, predsednik Odbora za evropske standarde procene nepokretnosti, izjavili su:
Duboke promene vođene Evropskom Unijom koje su se desile od poslednjeg izdanja EVS iz 2020. godine objašnjavaju brojne nove aspekte EVS 2025:
- EVS 6 Procene i energetska efikasnost sada detaljno navodi metodologiju koju procenitelj mora pratiti da bi odredio tržišnu vrednost u kontekstu zakonodavstva EU, tamo gde je obavezna brzo unapređenje nekretnine u smislu energetske efikasnosti. Usvojeni pristup je takođe unapređen pregledom metoda rezidualne vrednosti u delu II Metodologija.
- Odredbe revidirane regulative o kapitalnim zahtevima – uključujući novu ‘vrednost nekretnine’ koja sadrži ‘obazrivo konzervativne kriterijume procene’ – detaljno su obrađene u Evropskoj smernici za procene EVGN 2 , o proceni za potrebe hipotekarnog kreditiranja, ključnom alatu za kombinovanje tržišne vrednosti i ‘vrednosti nekretnine’ u proceni hipotekarnog kolaterala.
- Nova Smernica EVGN 4 o proceni poljoprivredne imovine pokriva sve aspekte, uključujući klimatske promene, tehnologiju i podatke.
- Deo VI Procene i održivost je temeljno revidiran i proširen kako bi uzeo u obzir ogromne promene koje je Evropska zelena agenda donela zemljištu i zgradama.
- Deo X Zakonodavstvo Evropske unije i procena imovine pokriva izuzetno bogati zakonski okvir od poslednjeg izdanja EVS 2020.
Minimalni edukativni zahtevi (Deo IV) su modernizovani, a celokupna Plava knjiga (EVS) je revidovana kako bi se poboljšala njena upotreba kao osnovnog praktičnog alata koji je razumljiv I klijentima i nadležnim organima.
Važno je istaći dopunu vrlo uspešnog EVS Izveštaja o proceni stambenih nekretnina, novim tipskim Izveštajima procene oslovnih prostora (EVGN 3. II) i poljoprivredne imovine (Dodatak EVGN 4).“
Evropski standardi procene na engleskom jeziku 2025 na: www.tegova.org
Evropska grupa udruženja procenitelja (TEGOVA) okuplja 74 nacionalna udruženja procenitelja iz 38 zemalja, koja predstavljaju 70.000 kvalifikovanih procenitelja, bilo da su samozaposleni ili zaposleni u specijalizovanim konsultantskim firmama, privatnim kompanijama, državnim organima ili finansijskim institucijama, kako lokalnim, tako i međunarodnim. Njeni Evropski standardi procene (EVS) citirani su kao pouzdani standardi za procenu stambenih nepokretnosti za potrebe hipotekarnog kreditiranja u Direktivi EU o hipotekarnim kreditima.
IVSC je objavio novi dokument koji predstavlja nalaze iz IVSC ESG istraživanja sprovedenih u 2024.
IVSC je objavio novi dokument koji predstavlja nalaze iz IVSC ESG istraživanja sprovedenih u 2024. Anketa je prikupila mišljenja stručnjaka za procenu, regulatora i drugih zainteresovanih strana širom sveta, istražujući u kojoj meri su faktori životne sredine, društva i upravljanja (ESG) uključeni u procesu procena.
Nalazi otkrivaju širok spektar pogleda na ulogu i primenjivost ESG-a u proceni. Dok neki ispitanici vide ESG kao sve kritičniju komponentu, drugi ističu izazove u primeni, posebno nedostatak standardizovanih okvira i jasnih metodologija. Istraživanje takođe naglašava regionalne varijacije u usvajanju ESG-a, pri čemu neka tržišta formalnije ugrađuju ESG u praksu procene, dok su druga i dalje oprezna zbog zabrinutosti oko subjektivnosti, pouzdanosti podataka i regulatorne nesigurnosti.
Komentarišući izveštaj, Richard Hailer, predsedavajući IVSC ESG radne grupe, primetio je: „Postoje čvrsti stavovi o svim aspektima ESG debate, a ovo istraživanje naglašava različitost mišljenja. Dok ESG dobija na snazi u mnogim oblastima procene, postoji hitna potreba za daljim dijalogom, posebno u vezi sa regulatornom konzistentnošću i praktičnom primenom.“
Ovaj dokument pruža osnovu za kontinuiranu diskusiju o tome kako se razmatranja ESG-a ukrštaju sa procenom i gde mogu biti potrebne buduće smernice. Za pristup dokumentu u celosti klikom na LINK: https://www.ivsc.org/esg-survey-2024/
Leading experts appointed to IVSC Europe Board
New Board set to give a greater European voice to the International Valuation Standards
The International Valuation Standards Council (IVSC) – the independent standard setter for the global valuation profession – announces the appointment of experts to its new Europe Board, which met for the first time in Paris on 26 February.
https://www.ivsc.org/news/article/leading-experts-appointed-to-ivsc-europe-board
Novi kurs iiBV: Applying the Captial Asset Pricing Model to Business Valuations (Primena CAPM modela za procenu vrednosti poslovanja)
Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo o kursu koji organizuje iiBV pod nazivom „Applying the Captial Asset Pricing Model to Business Valuations“ (Primena CAPM modela za procenu vrednosti poslovanja), koji predstavlja izuzetno koristan resurs za profesionalce koji žele da unaprede svoje znanje i veštine u proceni vrednosti preduzeća.
Detalji kursa:
Ovaj kurs donosi praktična znanja o primeni modela za procenu kapitalne imovine (CAPM) u poslovnom kontekstu.
Učesnici koji završe kurs dobiće sertifikat.
The iiBV, IVSC, RICS and ASA present: Valuing Financial Instruments Webinar
Toronto, CANADA – The iiBV, in collaboration with the International Valuation Standards Council, (IVSC), Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), and the American Society of Appraisers (ASA), is pleased to present “Valuing Financial Instruments” featuring a global panel of renowned international experts
https://iibv.org/valuing-financial-instruments-oct-2019/