Smernice za praksu: Stručni izveštaji i veštačka inteligencija
EuroExpert u svojim ciljevima uključuje razvoj, promociju i usklađivanje profesionalnih standarda za veštake unutar Evropske unije. Kao deo tog cilja, usvojene su smernice za upotrebu veštačke inteligencije (AI) prilikom davanja stručnog mišljenja. Pri tome se priznaje da u Evropi postoje različiti pravni sistemi i brojne jurisdikcije, od kojih svaka može nametnuti različite ili dodatne obaveze i odgovornosti koje veštaci moraju poštovati.
Opšte – Veštačka inteligencija
- Generativna veštačka inteligencija (u daljem tekstu: AI) je oblik veštačke inteligencije koji može kreirati nove sadržaje, uključujući tekst, slike ili zvukove, na osnovu obrazaca i podataka dobijenih iz skupa materijala za obuku. Taj materijal može uključivati informacije prikupljene putem „skrejpinga“ javnih i privatnih izvora teksta u cilju izgradnje velikih jezičkih modela.
- U skladu sa članom 3, tačka 1 Uredbe (EU) 2024/1689 od 13. juna 2024. godine, koja propisuje usklađena pravila o veštačkoj inteligenciji, „sistem veštačke inteligencije“ je mašinski zasnovan sistem koji je projektovan da funkcioniše sa različitim nivoima autonomije i koji može pokazivati adaptivnost nakon implementacije, a koji, u skladu sa eksplicitnim ili implicitnim ciljevima, na osnovu ulaznih podataka određuje kako da generiše izlaze poput predviđanja, sadržaja, preporuka ili odluka koje mogu uticati na fizička ili virtuelna okruženja.
- Ove smernice se odnose na upotrebu veštačke inteligencije (AI), velikih jezičkih modela (LLM) i generativne AI (zajednički naziv „AI“) od strane veštaka, i služe kao vodič.
- AI se može koristiti kao podrška veštacima u različitim zadacima, uključujući izradu dokumenata i sažimanje informacija.
- Radi izbegavanja zabune, za potrebe ovih smernica, AI ne uključuje tehnologiju ili funkcionalnosti koje:
a) samo ispravljaju pravopisne ili gramatičke greške, vrše transkripciju, pomažu u formatiranju, poboljšavaju kvalitet teksta ili prevode, i koje inače ne generišu suštinski novi sadržaj;
b) generišu hronologije iz izvornih dokumenata.
Stručni izveštaji
- Stručni izveštaji služe za iznošenje mišljenja veštaka i obrazlaganje njihovog načina zaključivanja.
- Veštaci u svakom trenutku snose odgovornost za sadržaj izveštaja.
- Kada veštaci koriste AI aplikacije, moraju imati odgovarajuće znanje i razumevanje aplikacije koju koriste, biti u stanju da prepoznaju rizike i koriste aplikaciju odgovorno.
- U zavisnosti od vrste angažovanja i/ili instrukcija, može biti potrebno prethodno odobrenje od strane naručioca veštačenja.
- Kada veštaci koriste AI aplikacije u pripremi stručnog izveštaja za sudove, dužni su da:
- Poštuju poverljivost podataka sa kojima rade, koristeći AI aplikacije koje pružaju dovoljne garancije za zaštitu podataka ili tako što neće unositi poverljive podatke u AI aplikaciju.
- Obezbede usklađenost sa zakonima i propisima iz oblasti privatnosti i zaštite podataka.
- Vode evidenciju i u dodatku izveštaju navedu kako su koristili AI aplikacije (npr. koji su upiti korišćeni, podrazumevane vrednosti, postavljene promenljive).
- U potpunosti otkriju upotrebu AI-a ukoliko je ista regulisana relevantnim kodeksima prakse ili principima koji su obavezujući ili primenljivi na veštaka.
- Veštaci treba da obezbede transparentnost u vezi sa upotrebom AI aplikacija tako što će je adekvatno navesti u izveštaju.
- Svaka upotreba AI-a mora biti klasifikovana kroz sledeće podatke:
- Koja AI aplikacija je korišćena, uključujući verziju i model.
- Koji su podaci uneti ili koje je pitanje postavljeno (upit).
- Koji je rezultat dobijen.
- Koji su izvori navedeni.
- Na koji način je veštak obradio i koristio rezultat.
- Obrazloženje zašto su korišćeni rezultati odgovarajući i relevantni.
Originalan tekst možete videti na: Practice Guidelines Expert Reports and AI – EuroExpert s-expert-reports-and-ai/